Çocuklarla Neden Kaliteli Zaman Geçirmeliyiz?

çocuklarınızla kaliteli zaman geçirmelisiniz

?Günümüzde hayatın koşuşturmasına kapılan birçok ebeveyn, çocukları ile kaliteli zaman geçirmeyi ihmal etmekte ve aynı ortamda bulunmayı onlarla zaman geçirme olarak nitelendirmektedirler.

?Oysa ebeveynlerin çocukları ile sadece aynı ortamda bulunması yetersizdir. Çünkü önemli olan ebeveynlerin çocukları ile nasıl zaman geçirdiği ve iletişim kurduğudur. Kaliteli zamanın en önemli unsuru ise iletişimdir. Çocukları ile sürekli iletişim halinde olan aileler çocuklarını anlar ve ihtiyaçlarının ne olduğunu bilir.

? Kaliteli zaman geçirmek için çocuğun istekleri dikkate alınarak programlar yapılmalıdır. Program doğrultusunda çocuğa ayrılan özel saatlerde duygularını, düşüncelerini ifade edebileceği etkileşimlerde bulunulmalı ve işbirliği içerisinde çeşitli aktiviteler düzenlenmelidir; çocuklarla birlikte oyun oynamak, sohbet etmek, hikaye okumak/anlatmak, parka/pikniğe gitmek v.b…

?Çocuğun güvenli sığınağı ailesidir. Bu nedenle onların ilgisi, çocuk için çok önemlidir. Çocuk anne ve babanın onunla kaliteli zaman geçirdiğini görürse mutlu olur, değer gördüğü için özgüven duygusu artar. İnsanlarla olan ilişkilerinde güven sorunu yaşamaz ve onlara değer verir.